Aminokwasy są związkami, zbudowanymi z atomu tlenu, węgla, wodoru, azotu i siarki. Organizm ludzki potrzebuje 18 różnych aminokwasów, z czego 10 jest w stanie sam wyprodukować, a kolejne 8 musi zostać dostarczone z pożywieniem. Aminokwasy, których organizm nie jest w stanie sam syntetyzować są nazywane egzogennymi. Należą do nich: fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, tryptofan oraz walina.
Aminokwasy stanowią podstawowy składnik białek, które są zasadniczym budulcem wszystkich tkanek w organizmie człowieka, a także enzymów oraz hormonów. Ponadto białka stymulują przemianę materii, utrzymują ustrój w homeostazie, czyli w równowadze, jak również ułatwiają przystosowanie się do zmian środowiskowych.
Zapotrzebowanie na zwiększoną ilość aminokwasów może pojawiać się w okresie dojrzewania i intensywnego wzrostu, na skutek przebytych chorób, stresu, w przypadku spadku odporności oraz wrodzonych wad metabolicznych. Suplementacja aminokwasami jest często stosowana przez kulturystów, chcących szybko zwiększyć masę mięśniową oraz sportowców trenujących sporty siłowe, np.; armwrestling, fitness, podnoszenie ciężarów itp..